Büro Teknolojileri Dersi 2. Ünite Özet

Büro Donanımları Ve Çevrimiçi Teknolojiler

Giriş

Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler ve küreselleşme toplum hayatımız yanında iş hayatını da değiştirmektedir. Örneğin haberleşme, alış veriş ya da tatil alışkanlıklarımız internet teknolojilerinden etkilenmiştir. Yeni teknolojiler iş hayatında da iş yapma yöntemlerini önemli ölçüde değiştirmiştir. Sözgelimi, tedarik, pazarlama, insan kaynakları, finansman gibi bütün iş süreçleri teknolojinin sağladığı olanaklarla yenilenmiştir. Bütün bu gelişmelerdeki ortak payda, bilginin en çabuk ve en etkin şekilde edinilmesi, paylaşılması, analiz edilmesi yorumlanması ve kullanılmasıdır.

Çevrimiçi Haberleşme

Çevrimiçi haberleşme araçları internetin yaygınlaşması ve her alana taşınması ile günümüzde yoğun ve etkin şekilde kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi internetin sadece bilgisayarlarla sınırlı kalmayıp kablosuz (wireless) ve 3G teknolojisi ile akıllı telefonlara ve tabletlere taşınmasıyla sonuçlanmıştır. Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan çevrimiçi haberleşme araçlarını Skype, WhatsApp, Viber, Facebook Messenger ve Telegram olarak sıralayabiliriz.

Skype : Günümüzde yoğun olarak kullanılan çevrimiçi haberleşme araçlarından biri olan Skype dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan internet üzerinden anlık mesajlaşma, telefon görüşmesi ve görüntülü konuşma yapmayı sağlayan bir yazılımdır. Skype kullanım kolaylığı, hızı ve güvenirliği ile diğer yazılımlardan bir adım öne çıkmaktadır.

WhatsApp : Whatsapp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen sadece interneti kullanarak farklı işletim sistemine sahip telefon kullanıcılarının birbirlerine mesaj, sesli mesaj, resim, video, konum ve dosya gönderebilme bunların yanında görüntülü ve sesli konuşma yapabilme imkanını sağlayan ücretsiz yazılımdır.

Viber : Viber, interneti kullanarak dünya çapında anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme imkanı sağlayan kullanıcıların birbirlerine resim, ses ve video gönderebildikleri ücretsiz bir yazılımdır.

Facebook Messenger : Facebook Messenger (Messenger), internet üzerinden ücretsiz olarak Facebook kullanıcılarının birbirleri arasında yazılı, sesli ve görüntülü olarak iletişim kurmalarını sağlayan bunlara ek olarak dosya ve konum paylaşımına da imkan veren anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

Telegram : Telegram, hız ve güvenlik odaklı, bulut tabanlı çalışan ücretsiz bir anlık mesajlaşma ve VoIP servisidir. Telegram kullanıcılarına mobil (Android, iOS, Windows Phone) ve masaüstü sistemleri (Windows, OS X, Linux) üzerinden hizmet vermektedir

Elektronik Ticaret (e-Ticaret)

Günümüzde internet hayatımızın her alanına girmekte ve etkin şekilde kullanılmakta, işletmeler de ekonomik faaliyetlerini internet ortamına taşımaktadırlar. Bu bağlamda elektronik ticaret en basit anlamıyla ticaretin elektronik ortamda yapılmasıdır. Farklı kurumlar farklı elektronik ticaret tanımları yapmışlardır. WTO (Dünya Ticaret Organizasyonu)’ya göre elektronik ticaret “Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılmasıdır”. CEFACT (Birleşmiş Milletler Yönetim, Ticaret ve Ulaştırma İşlemlerini Kolaylaştırma Merkezi)’a göre ise elektronik ticaret “İş, yönetim ve tüketim faaliyetlerinin yürütülmesi için yapılanmış ve yapılanmamış iş bilgilerinin, üreticiler, tüketiciler ve kamu kurumları ile diğer organizasyonlar arasında elektronik araçlar (Elektronik posta ve mesajlar, elektronik bülten panoları, WWW teknolojisi, akıllı kartlar, elektronik fon transferi, elektronik veri değişimi vb.) üzerinden paylaşılmasıdır” şeklinde tanımlanmıştır. Bu tanımlar arasında en kabul göreni ise OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) tarafından 1997'de yapılan ‘Sayısallaştırılmış yazılı metin, ses ve görüntünün işlenmesi ve iletilmesine dayanan kişileri ve kurumları ilgilendiren tüm ticari işlemlerdir’ tanımıdır.

Elektronik ticaret, her türden mal ve hizmeti kapsamaktadır. Bilgisayar ağları üzerinden yapılan, ürün tasarımı, üretilmesi, tanıtımının yapılması bunların dışında ticari işlemler, hesapların ödenmesi gibi faaliyetler elektronik ticaretin kapsamındadır.

Özel sektörde e-ticaret için 4 temel yaklaşım vardır (S:31, Şekil 2.5). Bunlar:

 • B2B : işletmeden işletmeye (business to business)
 • B2C : işletmeden tüketiciye (business to customer)
 • C2C : tüketiciden tüketiciye (customer to customer)
 • C2B : tüketiciden işletmeye (customer to business) olarak adlandırılabilir.

E-Ticarette Başarı Faktörleri: Ticarette başarı kazanmak için dürüst olmak, ileriyi doğru görebilmek, çok çalışmak, iyi iletişim kurabilmek, ikna yeteneği vb. birçok konu önemlidir. Ancak e-ticarette bu “geleneksel” ticaret ilkelerine ek olarak bazı diğer faktörlere de dikkat etmek gerekir. Bu faktörler üç grupta ele alınabilir (Haag vd. 2007):

 • İşi (ürünü, hizmetleri) ve müşterileri anlamak
 • Müşterileri bulmak ve onlarla ilişkiler kurmak
 • Parayı kolay ve güvenli bir şekilde aktarabilmek

Çevrimiçi Para Transferi

Çevrimiçi para transferi sayesinde banka şubesine gitmeden para transferi mümkün olur. Çevrimiçi para transferini farklı araçlarla yapmak mümkündür. Bunlar aşağıda ele alınmaktadır:

Kredi Kartı : Kredi kartı, bankaların veya çıkartmaya yetkili kuruluşların müşterilerine verdiği ödeme araçlarıdır. Kredi kartları ile anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarından veya internet üzerinden mal veya hizmet satın alınabilmektedir. Buna ek olarak müşteriler belirlenen limitler dahilinde banka ATM'lerinden nakit kredi de çekebilmektedirler. Belirlenen hesap kesim tarihinden sonra, yapılan harcamalar bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenebilmektedir.

Sanal Kredi Kartı : Sanal kredi kartları internet gibi ortamlarda insanların güvenli bir şekilde satın alma işlemlerini gerçekleştirmek üzere, bankaların çıkarttıkları kredi kartı yerine kullanılan kartlardır. Sanal kredi kartları bankalar tarafından sanal olarak kullanılmak üzere tanımlanır, fiziki olarak bir kart bulunmasa da sanal kartlar da kredi kartı numarasına, son kullanma tarihine ve bir limite sahiptirler. Sanal kredi kartlarına limit aktarımı aynı banka üzerindeki başka kartlarla veya hesaplarla ilişkilendirilerek yapılır.

Elektronik Para : Elektronik para kavramı internet üzerinden yapılan ticaretin gelişmesiyle ortaya çıkmış, kullanıcılara internet ortamında para yerine kullanabilecekleri güvenli ve basit kullanımlı bir ödeme aracı olmuştur. Kullanıcılar elektronik para hizmeti sunan kurumlardan hesap açtırarak, bu hesaba yatırdıkları parayı elektronik paraya çevirebilmektedirler. Daha sonra internet üzerinden yapılan işlemlerde elektronik para kullanımı gerekli bilgiler girilerek güvenle sağlanmaktadır.

EFT (Elektronik Fon Transferi) ve Havale: Para transferi banka hesaplarının kullanılmasıyla da yapılabilmektedir. Havale aynı banka üzerindeki hesaplardan yapılan para transferi iken EFT (elektronik fon transferi) ile farklı bankalardaki hesaplar arası para aktarımı sağlanmaktadır. İnternet üzerinden yapılan ticari işlemlerde havale ve EFT yoğun olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) kullanımına geçiş ile para transferi uluslararası ölçekte hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleşmektedir.

PayPal : Paypal kredi kartı bilgileri verilmeden ödeme yapılmasını ve alınmasını sağlayan bir para transfer aracıdır. Paypal 190 ülkede kullanılmakta ve 25 değişik para biriminde elektronik posta adresi olan kişi ve kurumlar arasında kolayca işlem yapılmasını sağlamaktadır.

Paypal’ın işleyişi ilk olarak Paypal üzerinde bir hesap açılarak sağlanmaktadır. Dünyada yaklaşık 230 milyon Paypal hesabı vardır. Alıcı olarak Paypal kullanımı için Paypal üyeliğine kredi kartı bilgileri bir kez girilerek, gerekli olduğunda banka hesabından, Paypal hesabına para aktarımı yapılır. Daha sonra Paypal parayı transfer eder ve ödemeyi korur. Paypal alışveriş koruma sistemi sayesinde siparişin ulaşmaması, siparişin gelen üründen farklı olması veya satın alınmayan bir üründen ücret alınması durumlarında Paypal’a başvuru yapılarak para iadesi sağlanmaktadır.

Sanal Para (Kripto Para): Ülkemizdesıklıklasanal para adıyla anılan kripto para Crypto ve Currency kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Kripto paralar merkezsizleşmiş yani kimsenin kontrolünde olmayan, güvenliği farklı kriptografi yöntemleri ile sağlanan ve internet üzerinden dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kişiye istenilen zamanda ödeme yapmaya olanak tanıyan para birimleridir. 2009 yılında oluşturulan ilk kriptopara birimi Bitcoin’dir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz. Para oluşumu ve transfer işlemleri ağ üzerinde kollektif olarak gerçekleşir. Bitcoin ayrıca bu para biriminin oluşmasını sağlayan yazılımın da adidir. (Bitcoin Türkiye) Bitcoin’den sonra birçok yeni kripto para birimi üretilmiştir, bunlara genellikle alcoin adı verilmektedir.

e-Devlet

e-Devlet, devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. e-Devlet sayesinde devlet hizmetlerinin vatandaşlara en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bir başka deyişle e-Devlet ile her kurum ve her birey bilgi ve iletişim teknolojileri yoluyla devlet kurumlarına ve sundukları hizmetlere kolayca erişebilecektir. e-Devlet kapısında yani Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi web sitesidir ( www.turkiye.gov.tr ).

e-Devlet kapsamında genel olarak şu hizmetler sunulmaktadır:

 • E-hizmetler kapsamında sorgulama, başvuru ve ödeme işlemleri
 • Kurumlar kapsamında resmi kurumların hizmetleri ve iletişim bilgileri
 • Belediyeler kapsamında belediyelerin sundukları hizmetler ve iletişim bilgileri
 • Firmalar kapsamında şirketlerdeki fatura ve abonelik bilgilerine erişim
 • Hızlı çözüm kapsamında şikayet, öneri, soru ve isteklerin iletimi

e-Devlet sayesinde vatandaşlar gerekli duydukları devlet hizmetlerine istedikleri yer ve zamanda internet bağlantısını kullanarak kolayca ulaşabilmektedir. Bu şekilde gelişmiş ülkeler için vazgeçilmez olan internetin kullanımı devlet alanına da taşınmış olmaktadır. eDevletin en büyük amaçlarından biri vatandaşları çok zaman alan bürokratik prosedürlerden kurtarmak bunun yanında devlette bu işlerde çalışan personel sayısını ve malzeme kullanımını azaltarak tasarruf sağlamaktır.

Vatandaşların elektronik hizmetler için kamu kurumları tarafından herhangi bir vergi, resim ve harç ödenmesi öngörülmemişse, e-Devlet (Kapısı) üzerinden alınacak e-hizmetler için ekstra bir ücret ödemeleri gerekmemektedir. e-Devleti kullanmak için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giderek T.C kimlik no ve e-Devlet şifresi, e-İmza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarını kullanarak giriş yapmak yeterli olmaktadır. Bu noktada e-Devlet kapsamında bulunan bazı kavramların açıklanması doğru olacaktır.

e-Devlet Kapısı: e-Devlet Kapısı, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkânı sağlayarak, kamu hizmetlerine erişimi kolaylaştıran bir internet sitesidir. Kapı’nın amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.

e-Devlet kapısı sayesinde vatandaşlar tek bir sayfa üzerinden devletin tüm kurumlarını görebilmekte ve bunlar üzerinden işlem yapabilmektedir. Bunların dışında bilgilendirme amaçlı sayfalar bulunmakta, entegre elektronik hizmetler verilmekte ve sayfa üzerinden güncel duyurular yapılmaktadır. Ayrıca e-Devlet kapısı üzerinden alınacak hizmetler için oluşacak vergi, harç vb. ödemeler, ödeme birimi sayesinde e-devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir.

Entegre Elektronik Hizmet: Entegre elektronik hizmet, kamu kurumlarının verdiği elektronik hizmetlerden eDevlet Kapısında entegre edilmiş ve tek bir kimlik doğrulamasıyla erişilebilen hizmetlerdir. Ayrıca tekil oturum sistemi sayesinde vatandaşlar kamu internet siteleri arasında yeniden kayıt olmadan gezinebilmekte, elektronik ödeme sistemi sayesinde tek noktadan ödemelerini gerçekleştirebilmektedir.

e-Devlet Güvenlik Araçları: e-Devlet sistemini kullanabilmek için şifre, e-imza, mobil imza gibi güvenlik araçlarından birini seçerek kullanmak zorundadırlar. Bu araçlar sayesinde e-Devlet’e erişim güvenliği sağlanmaktadır.

e-Devlet Şifresi: Vatandaşlar e-Devlet şifresini üzerinde T.C kimlik numarası bulunan kimlikleri yardımıyla, şahsen başvuru yaparak PTT ofislerinden alabilmektedirler.

m-Devlet Mobil: e-Devlet kapısında, yani Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi web sitesi olan (www.turkiye.gov.tr) adresinde yer alan hizmetleren “mobil” olarak da faydalanabilmeyi ifade eden bir kavramdır.

e-İmza (Elektronik İmza): Elektronik imza 5070 sayılı 15.01.2004 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile tanımlanmıştır. Elektronik imza, aynen günlük hayatımızda kullandığımız ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. e-İmzanın hukuki geçerliliğinin olması için Telekomünikasyon Kurumu’na bildiriminin yapılmış ve BTK tarafından yetkilendirilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı’lardan (ESHS) alınmış olması gerekmektedir. e-İmza, elektronik imza kullanımı gerektiren kamu projelerinde ve bireysel işlemlerde kullanılabilir

Elektronik imza kullanıcılarına aşağıda belirtilen üç temel özelliği sağlamaktadır:

 • Veri Bütünlüğü: Verinin izinsiz ya da yanlışlıkla değiştirilmesini, silinmesini ve veriye ekleme yapılmasını önlemek,
 • Kimlik Doğrulama ve Onaylama: Mesajın ve mesaj sahibinin iletiminin geçerliliğini sağlamak,
 • İnkâr Edilemezlik: Bireylerin elektronik ortamda gerçekleştirdikleri işlemleri inkâr etmelerini önlemek.

İş Hayatında Sosyal Medya

Sosyal medya günümüzde birçok iletişim aracından daha çok kullanılmakta ve daha etkili olmaktadır. İnternetin, günümüzün vazgeçilmezi haline gelmesiyle, iş hayatı da sosyal medyayı çeşitli amaçlar için kullanmaktadır. Sosyal medyayı kullanan işletmeler kendilerine sınırsız bir pazar oluşturmuş ve bu sayede yeni alıcılarla ve potansiyel müşterileriyle karşılaşma fırsatı bulmuşlardır. Sosyal medya ile işletmeler ve müşteriler aynı ortamda kolayca buluşabilmekte ve zaman kısıtlaması olmadan iletişim kurabilmektedirler.

Facebook : Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Facebook ( www.facebook.com ) kullanıcılarının birbirleriyle durumlarını, fotoğraflarını, videolarını paylaşabildikleri, sürekli iletişimde olabildikleri ve mesajlaşabildikleri bir web sitesidir. Facebook üzerinden bir çok farklı işlem yapılabilmektedir, bunlardan birisi Facebook üzerinden ulaşılabilen oyun ve benzeri uygulamaları kullanıcıların ücretsiz olarak kullanabilmesidir. Facebook ile kullanıcılar sitelerine gerekli eklentileri kurarak sosyal ağ geçişini sağlayabilmekte, bunun yanında kullanıcıların facebook üzerinde uygulama geliştirmesine de olanak sağlanmaktadır.

Twitter : Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan Twitter, bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Twitter’ da kullanıcılar 140 karakterden oluşan mesajlar atabilmekte ve bu mesajları sınırlama olmadan veya sınırlama getirerek paylaşabilmektedirler. Kullanıcılar istedikleri kişi veya kurumların üyeliklerini kolayca takip ederek bu kullanıcıların attığı mesajları gönderildiği anda görüntüleyebilir ve bu kullanıcılarla iletişim kurabilirler.

Instagram : Instagram kullanıcılarına fotoğraf ve video paylaşımı yapmayı sağlayan bir sosyal medya yazılımıdır. Instagram 2010 yılında kurulmuş, 2012 yılında Facebook tarafından satın alınmıştır. 2018 yılı itibariyle kayıtlı kullanıcı sayısı 1 milyar kişiyi geçmektedir. Instagram uyumlu olan Android, İOS ve Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlarda çalışmaktadır. Instagram kullanıcıların fotoğraflarına farklı filtreler uygulayarak instagramda ve ya ilişkilendirilen farklı sosyal medya platformlarında (Facebook, Twitter vb.) paylaşmasını sağlamaktadır. Instagramda yapılan paylaşımlarda hashtag(#) kullanılabilmekte, konum bilgisi verilebilmektedir. Instagramda kullanıcılar kendi fotoğraf ve videolarını paylaşırken, takip ettiği kullanıcıların paylaştıklarını da görebilmektedir. Kurumsal işletmelerde pazarlama, tanıtım, duyurum ve iletişim gibi halkla ilişkiler faaliyetlerinde Instagramı sıkça kullanmaktadır.

Instagramı kullanabilmek için kullanılacak platforma uygun yazılımı indirmek ve ücretsiz olarak kullanıcı kaydı oluşturmak yeterlidir.

Linkedin : Linkedin sosyal ağ sitesi olmasının yanında iş hayatına yönelik olmasıyla diğerlerinden farklılaşır. Linkedin kullanan kişileri iş arayanlar, çalışanlar ve işverenler olarak ayırmak mümkündür. Linkedin sitesinde de diğer sosyal ağlarda olduğu gibi arkadaş ekleme özelliği bulunmaktadır. Buradaki arkadaş kavramı daha çok iş arkadaşları veya okul arkadaşları gibi düşünülmektedir.

Sosyal İçerik Platformları : Sosyal içerik platformları, kullanıcıların her türlü alanda içerikler ekleyerek sayfalar oluşturduğu, diğer kullanıcıların ilgi alanlarına göre bu sayfaları görüntüleyebildiği ve sayfaların altında görüşlerini bildirerek iletişim kurabildiği sosyal medya platformlarıdır.

Sosyal Filtreler

İnternet üzerindeki haber kaynaklarının, blogların ve sosyal ağların artışı ile kullanıcıların bu ortamları takibi zorlaşmaktadır. Sosyal filtreler kullanıcılarına ilgili oldukları, takip ettikleri ortamları tek bir pencere üzerinden, güncel bir şekilde sunmaktadır.

Flipboard : Flipboard üzerinden facebook ve twitter hesaplarına giriş yapılmaktadır bu sayede facebook ve twitter hesapları üzerindeki değişiklikleri, yorumları ve paylaşımları tek bir pencereden görmek mümkün olmaktadır.

Paper.li : Paper.li kullanıcıların bilgisayarlarında kullanabildiği bir sosyal filtreleme aracıdır. Paper.li sayesinde kullanıcılar seçtikleri Facebook, Twitter ve Google+ kişilerinden gelen paylaşımları, mesajları, resimleri veya videoları tek bir pencere üzerinden görebilmektedir.

Bürolarda Kullanılan Yeni Donanımlar ve Teknolojiler

Teknolojinin gelişmesinin bir yansıması olarak bürolarda iş yapma şekilleri değişmekte ve yeni donanımlar kullanılabilmektedir. Bu sayede bürolar daha hızlı ve verimli şekilde çalışabilmekte, maliyetlerde tasarruf yapabilmektedir. Üç boyutlu baskı ve elektronik belge yönetim sistemi bu kapsamda bürolarda kullanılan yeni donanım ve teknolojilerdendir.

Üç Boyutlu Baskı: Üç boyutlu baskı diğer adıyla katmanlı üretim, dijital ortamda tasarlanan üç boyutlu nesnelerin ardışık katmanlar oluşturarak katı formda üretilmesi işlemidir. Üç boyutlu baskı teknolojisi ilk olarak 1980’li yılların ortalarında geliştirilse de yaygınlaşmaya başlaması ancak günümüzde gerçekleşmiştir. Üç boyutlu baskı teknolojisinin yakın gelecekte birçok alanda kullanılacağı öngörülmektedir. Üç boyutlu baskı yapılırken farklı metotlar ve farklı hammaddeler kullanılabilmektedir. Üç boyutlu baskı yapabilmek için gerekli olan dijital veriler yani üç boyutlu modeller, üç boyutlu tasarım programlarıyla, üç boyutlu tarayıcılarla ve ya dijital kamera ve fotogrametri yazılımı ile elde edilebilmektedir. Dijital olarak hazırlanan üç boyutlu nesneler katmanlar halinde kullanılan hammaddenin üst üste yığılmasıyla oluşturulmaktadır.

EBYS-Elektronik Belge Yönetim Sistemi: Elektronik belge yönetim sistemleri belgelerin dijital ortamda izlenmesini ve saklanmasını sağlayan bilgisayar yazılımlarıdır. Elektronik belge yönetimi sistemleri ile belgelerde e-İmza uygulaması güvenli şekilde kullanılabilmektedir

Elektronik Belge Yönetim Sisteminin kullanılması birtakım faydalar sağlamaktadır. Bunlar:

 • İhtiyaç duyulan belgelere kısa sürede hızlıca ulaşılmaktadır.
 • Kağıt, toner vb. gibi kırtasiye ürünlerinin daha az kullanılmasına olanak sağlamaktadır.
 • İş gücü ve zaman tasarrufu sağlanmaktadır.
 • Belgeler kısa süre içinde gerekli yerlere ulaştırılmaktadır.
 • Belge akışı güvenli şekilde yapılmaktadır.
 • Son olarak şeffaflık ve standartlaştırma sağlanmaktadır.

Türk Standartları Enstitüsü, TS 13298 adı altında bir standart belirleyerek elektronik belge yönetimi sistemlerinin sahip olması gereken özellikleri belirlemiştir:

 • Elektronik belge yönetimi sistemi (EBYS) için gerekli sistem gereksinimleri,
 • EBYS için gerekli belge yönetim teknikleri ve uygulamaları,
 • Elektronik belgelerin yönetilebilmesi için gerekli gereksinimler,
 • Elektronik ortamda üretilmemiş belgelerin yönetim fonksiyonlarının elektronik ortamda yürütülebilmesi için gerekli gereksinimler,
 • Elektronik belgelerde bulunması gereken diplomatik özellikler,
 • Elektronik belgelerin hukuki geçerliliklerinin sağlanması için alınması gereken önlemler,
 • Güvenli elektronik imza ve mühür sistemlerinin uygulanması için gerekli sistem alt yapısının tanımlanması.

Yaz Okulu Sınavı
4 Eylül 2021 Cumartesi