Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü Hakkında Genel Bilgiler

Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı (OÖLP), Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine bağlı dört yıllık bir lisans programıdır. 25.01.2000 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği başlatılan bu program, hâlen ülkemizdeki Eğitim Fakültelerinde uygulanmakta olan örgün Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programlarına eşdeğer bir programdır ve tamamen açıköğretim sistemi ile eğitim yapmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programının temel amacı, ülkemizin gereksinim duyduğu okul öncesi öğretmenlerini, eğitimin niteliğinden ödün vermeden ve uygun maliyetlerle istenilen sayı ve nitelikte yetiştirilmesine katkı sağlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda OÖLP'ye kayıt yaptıran öğrenciler, lisans düzeyindeki dört yıllık eğitimlerini ve uygulamalarını başarıyla bitirdiklerinde "Okul Öncesi Öğretmeni Lisans Diploması" almaya hak kazanırlar. Programı başarıyla tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığının mevzuat hükümlerine göre gereksinim oranında Okul Öncesi Öğretmeni olarak atanmaktadır. OÖLP'ye kayıt yaptıran öğrenciler dilerlerse ilk iki yılı başarıyla tamamladıktan sonra kayıtlarını sildirmek koşuluyla "önlisans diploması" almaya hak kazanabilirler. Ayrıca, öğretmen adayları öğrenimleri sırasında Milli Eğitim Bakanlığının gereksinimi doğrultusunda ek ders ücretli öğretmen olarak da çalışabilmektedirler.

2012-2013 öğretim yılı itibariyle programa öğrenci alımı durdurulmuştur. 

Kayıt Yenileme (Ders Ekle Sil)
13 Şubat 2023 Pazartesi