AÖF Açıköğretim Sınavlarına Çalışma Yöntemleri

date_range
29 Mart 2017 Çarşamba
visibility
23832

Aöf sınavından önceki 1 ay içerisinde sınava nasıl hazırlanacağınıza ve bu zaman dilimini en verimli şekilde nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bir kaç önerimiz var.

Açıköğretim fakültesi‘nde okuyanların en çok müzdarip oldukları konu ise disiplinli bir şekilde ders çalışamamaktır. Çünkü düzenli bir şekilde okula gidip ders almak söz konusu değildir.Bu durumda sınav öncesindeki belli bir zaman periyodunda bazı önemli hususlar öne sürülerek sınavları kolayca atlatabilmemiz mümkündür.

Kitapları Edinmek:  Öncelikli olarak bütün kitapları almış olmalısınız.Herhangi bir bilgi eksikliği oluştaracak bir şey olmamalıdır.

Konulara Çalışmak: Belli günler plânlayın ve o günlere konuları bitirmeye çalışın.Örneğin, ilk üniteyi 3 günde bitireceğim deyin ve bitirmeye çalışın.Ardından 1 gün de ünite sonundaki soruların hepsini çözmeye uğraşın.Konuyu çalıştığınız halde soruları çözmezseniz, pratik olarak zayıf kalacaksınız.Bu da sınavdaki başarınızı doğrudan etkiler. Kitap sonundaki soruları çözdükten sonra 1 gününüzü ayırıp yardımcı kaynaklardaki konu ile ilgili testleride çözmeniz sizlere fayda kazandırıp konuları pekiştirmenizi sağlayacaktır.

Vize ve Final: Öncelikli hedefiniz arasınav- vize- ‘den yüksek not almak olsun.Çünkü final sınavının telafisi olabilecekken arasınav ‘ın telafisi söz konusu değildir.Ayrıca daha az konu ile hükümlü olduğunuz için sıkı bir çalışma size mutlak başarıyı birlikteliğinde getirecektir. (Vizeden kitabın yarısından sorumlu iken finalde kitabın tamamından sorumlu tutulmaktasınız.)

Farklı Kaynaklardan Çalışmak: Açıköğretim konu anlatımlarına ve örnek soruların hiçbir zaman bağlı kalmayın.Tek bir yere çalışmak sizin algınızı çok genişletmeyecektir.Fakat 3-5 tane daha farklı konu anlatım ve soru çözümleri olan kaynaklardan çözerseniz, her soru tipine hazırlıkçı çıkarsınız.Bu sayede yanlış yapma riskinizi azaltmış olursunuz. (Size önereceğim yardımcı kaynak murat yayınlarıdır. Kendimden örnek vermem gerekirse bu yardımcı kaynak ile işletme 3. sınıfın ilk döneminde 3,640 ortalama yakaladım. Tesadüf olamaz değilmi ? )

Özet Çıkarmak ve Not Almak: Konuları öğrendikten sonra özet bir şekilde önemli yerleri bir deftere not edin.Ve bunu o defterde yapmaya devam edin. Bu işlemi açıköğretime yeni başlamışsanız daha ilk sınıftaysanız yapın, daha sonraları bu özet çıkartmak veya not almak işkence haline gelebilir. Not almak yerine kitapta önemli sözlerin altınız çizmeniz zaman açısından size tasarruf sağlayacaktır.

Sınava 3 gün kala : Sınava 3 gün veya daha az bir süre kala AÖF’de geçen yılda çıkmış soruları çözüp yanlışlarınızı kontrol etmeniz size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Unutmayın , soru tipleri değişebilir aöfde ama sorulan konular her sene aynıdır.

Şimdiden hepinize kolay gelsin, iyi çalışmalar.

BİR YORUM YAZIN

person
email

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Yaz Okulu Sınavı
17 Ağustos 2024 Cumartesi
v