AÖF 2018-2019 Ders Muafiyet Sonuçlarına İtiraz Başvuru İşlemleri

date_range
19 Kasım 2018 Pazartesi
visibility
1995

İtiraz Başvuru Tarihleri 19 - 23 Kasım 2018

DİKKAT

2018-2019 öğretim yılında ÖSYS Yeni Kayıt, Ek Yerleştirme, İkinci Üniversite ve 7143 Sayılı Kanun (Af) Kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler için muafiyet itiraz/başvuru tarihleri 19 - 23 Kasım 2018 olup, bu tarihlerden sonraki muafiyet itirazları ve başvuruları kesinlikle kabul edilmeyecektir.

İtirazda bulunmak isteyen öğrencinin aşağıdaki açıklamalara göre gerekli belgesi ile birlikte herhangi bir AÖF bürosuna başvurarak İtiraz Formunu doldurması gerekmektedir.

Muafiyet başvurusunda bulunan öğrencilerin, muafiyet sonuçlarını mutlaka kontrol etmesi gerekmektedir. Ne sebeple olursa olsun muafiyet sonuçlarını kontrol etmeyen ve ilan edilen tarihlerde itirazda/başvuruda bulunmayan öğrencilerin daha sonra yapacakları başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

UYARI

Muafiyet başvuruları, ilk kez kayıt yaptıran öğrenciler için sadece bir kez yapıldığından, muafiyet talep eden öğrencinin aşağıdaki açıklamaları dikkatli bir şekilde okuması gerekmektedir.

2018-2019 Öğretim Yılında

 • ÖSYS Yeni Kayıt
 • Ek Yerleştirme
 • İkinci Üniversite
 • 7143 Sayılı Kanun (Af) Kapsamında

kapsamında kayıt yaptıran ve

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II
 • Türk Dili I – II
 • Yabancı Dil I – II

derslerinden muafiyet başvurusunda bulunan öğrencilerin muafiyet sonuçları ve muafiyet itiraz başvuruları ile ilgili açıklamalar aşağıda yapılmıştır.

DİKKAT

Bir yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve sadece lise mezuniyeti bulunan adaylar, muafiyet başvurusunda bulunamaz.

Bir yükseköğretim programından mezun olan ya da bir yükseköğretim programında yukarıda adı geçen dersleri  alıp başaran ve muafiyet talep eden öğrencilerin muafiyet itirazları ve başvuruları dikkate alınmaktadır.

MUAFİYET BAŞVURUSUNDA BULUNAN ÖĞRENCİLERİN MUAFİYET SONUÇLARI

2018-2019 öğretim yılında İnternet Kayıt Başvurusunda muafiyet adımında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II ve Yabancı Dil I – II dersleri için ders transferi ve muafiyet başvurusunda bulunan öğrencilerin muafiyet sonuçları açıklanmıştır.

Öğrenciler, muafiyet sonuçlarını öğrenmek için;

 1. http://aof.anadolu.edu.tr adresine girmeli,
 2. “Öğrenci Otomasyonu” bağlantısından T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmalı,
 3. Durum Menüsünde “Ders Durum Paneli” bağlantısını açmalıdır.
 4. Muafiyet işlemi yapılan dersler, “MU” harf notuyla gösterilmektedir.

Öğrenci Otomasyonundaki bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup öğrenciler onaylı Not Durum Belgesinin (Transkript) son haline AÖF bürolarından ulaşabilmektedir.

MUAFİYET İTİRAZINDA BULUNMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II ve Yabancı Dil I – II dersleri için muafiyet itiraz başvurusunda bulunmak/muafiyet talep etmek isteyen öğrencilerin Anadolu Üniversitesi AÖF bürolarından verilen “İtiraz Formu”nu doldurması ve AÖF bürolarına teslim etmesi gerekmektedir.

Bir yükseköğretim programından;

 1. Mezun öğrenciler yukarıda adı geçen derslerin tümünden,
 2. Kayıtlı / kaydı silinmiş/lisans programından kaydını sildirerek önlisans diploması alan öğrenciler, yukarıda adı geçen derslerden alıp başarılı olduklarından ders transferi ve muafiyet talebinde bulunabilir.
 • Muafiyet sonuçları açıklandıktan sonra, sonuçlara itiraz başvuru süresi 5 iş günüdür. İtiraz başvurusunda bulunan öğrencilerin 19 – 23 Kasım 2018 tarihleri arasında AÖF bürolarına başvurması gerekmektedir.
 • İlan edilen tarihler arasında muafiyet itirazında bulunmayan öğrencilerin, bu tarihten sonraki muafiyet talepleri kabul edilmeyecektir.
 • İtirazda bulunacak öğrencilerin, “İtiraz Formu”nun ekine koyacağı belgelerin mutlaka onaylı ve Türkçe olması gerekmektedir.
 • İtiraz Formunu dolduracak öğrenciler formda mutlaka T.C. kimlik numarası, ad-soyad ve telefon bilgilerini yazmalıdır. İtirazda bulunacak öğrencilerden transkript, üniversite yönetmeliği, resmi yazı vb. belge talep edilebilir. Bu nedenle formun eksiksiz doldurulması, istenilmesi halinde gerekli belgelerin, form ile birlikte AÖF bürolarına verilmesi gerekmektedir.
 • Öğrenci, kendisi ya da herhangi bir yakını aracılığıyla İtiraz Formu ile birlikte gerekli belgesini herhangi bir AÖF bürosuna teslim edebilir.
 • Bazı üniversitelerin transkriptlerinde bir dersin ismi sadece (örneğin) TÜRK DİLİ olarak yer almaktadır. Transkriptte bu dersin yıllık olduğuna/bir yıl boyunca alındığına dair bir açıklama varsa;  hem TÜRK DİLİ I hem TÜRK DİLİ II derslerine muafiyet işlemi yapılmaktadır. Ancak herhangi bir açıklama yoksa; o ders verilen transkriptte hangi dönemde yer alıyorsa Fakültemizde o döneme karşılık gelen derse muafiyet işlemi yapılmaktadır (Transkriptte Güz ve Bahar dönemleri ile ilgili bir açıklama yoksa; tek dönemler Güz Dönemi, çift dönemler Bahar Dönemi olarak kabul edilmektedir). Bu nedenle; muafiyet talep edilen bir dersin yıllık sistemde/bir yıl boyunca alındığı transkriptte belirtilmemiş ise; bu durumdaki öğrencilerin, ilgili dersin yıllık sistemde/bir yıl boyunca aldığını belgelendiren bir yazı/belge ile başvurması gerekmektedir.
 • Muafiyet işlemi yapılan derse, katsayısı olmayan “MU” harf notu verilir ve MU harf notu, Genel Not Ortalamasını etkilemez.
 • İlan edilen tarihlerden sonraki muafiyet başvuruları kabul edilmeyeceğinden; öğrenciler, hem Güz hem de Bahar Dönemindeki derslerden muafiyet talep edebilmektedir. Sadece Güz Döneminden ya da belirli derslerden muafiyet talep eden öğrencilerin sonraki dönemlerdeki muafiyet talepleri kabul edilmeyecektir.
 • Muafiyet itirazı sonuçları için öğrencilere SMS, e-posta, yazı vb. gönderilmeyecektir.

Muafiyet itirazında bulunulan dersleri 2018-2019 Öğretim Yılı Güz Dönemi Ara Sınav giriş belgesinde yer alan öğrenciler için uyarı:

 • Muafiyet itirazında bulunduğunuz dersler, 2018-2019 Öğretim Yılı Güz Dönemi Ara Sınavına kadar Öğrenci Sayfasında “MU” harf notuyla gösterilmesi halinde; sınav cevap kağıdınızda işaretleme yapmayınız.
 • Muafiyet itirazında bulunduğunuz dersler, 2018-2019 Öğretim Yılı Güz Dönemi Ara Sınavına kadar Öğrenci Sayfasında “MU” harf notuyla gösterilmemesi halinde; sınav cevap kağıdınızda işaretleme yapınız.

Muafiyet talebinin kabul edilmemesi ya da 2018-2019 Öğretim Yılı Güz Dönemi Ara Sınavından sonra yansıması halinde; öğrencilerin sınav, ders ataması vb. talepleri kesinlikle kabul edilmeyecektir.

2018-2019 öğretim yılında kayıt yaptıran öğrencilerinden muafiyet işlemlerinde öğrenim durumuna göre istenen belge/belgeler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

DİĞER YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINDAKİ ÖĞRENİM DURUMU

DERS TRANSFERİ VE MUAFİYET İŞLEMLERİ İÇİN
GEREKLİ BELGELER

Mezun
(Muafiyet adımında e-devlet sorgusu üzerinden bir yükseköğretim programına ait mezuniyet bilgisi bulunmayanlar)

 • Türkçe Diploma Aslı ya da Onaylı Sureti

veya

 • Türkçe Geçici Mezuniyet Belgesinin Aslı ya da Onaylı Sureti
Kayıtlı
 • Türkçe Onaylı Transkript (Not Durum Belgesi)
Kaydı Silinmiş
Lisans Programından Kaydını Sildirerek Önlisans Diploması Almış

 

UYARI

Muafiyet için gerekli belgesiyle itiraz başvurusunda bulunmayan öğrencilerin başvuruları kabul edilmeyecektir!

Muafiyet başvurusunda YÖKSİS bilgisi bulunan ya da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde kaydı olan öğrencilerin de itiraz başvurusunda gerekli belgesini teslim etmesi gerekmektedir.

DİKKAT

e-Devlet’te (YÖKSİS’te) mezun bilgisi bulunan ve daha önce Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine gerekli belgesini veren öğrencilerden; muafiyet başvuru itiraz işlemlerinde (öğrencinin durumuna göre) ek belge teslim etmesi istenebilir. Bu nedenle öğrencilerin İtiraz Formundaki Cep Telefonu bilgilerinin güncel olması gerekmektedir. İlan edilen tarihlerde gerekli belgeyi teslim etmeyen öğrencilerin, muafiyet itiraz talepleri kabul edilmez.

BİR YORUM YAZIN

person
email

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Kayıt Yenileme (Ders Ekle Sil)
2 Ekim 2023 Pazartesi