Temel Bilgi Teknolojileri 1 Dersi 7. Ünite Sorularla Öğrenelim

Sosyal Ağlar

1. Soru

Ağ kavramı nasıl tanımlanmaktadır?

Cevap

Ağ: Birbiriyle bağlantılı düğümler dizisidir.


2. Soru

Web 2.0 araçlarına ne denilmektedir ve bunun nedeni nedir?

Cevap

İnternet’in sosyal etkileşim olanakları kullanıldığı için Web 2.0 araçlarına sosyal medya denmektedir.


3. Soru

Sosyal medya hangi amaçlar kullanılmaktadır ve hangi uygulamalar bunlara örnek olarak verilebilir?

Cevap

Sosyal medya, elektronik ve İnternet araçlarının diğer insanların deneyimlerini, bilgilerini paylaşmak ve tartışmak amacıyla kullanılmasıdır. Sosyal medya dendiğinde akla sosyal ağlar, bloglar (ağ günlükleri), wikiler (bilgi sayfaları), forumlar (tartışma panoları) gelmektedir. Facebook, Twitter, Flickr, Youtube gibi siteler Web 2.0 için örnek gösterilen ilk
uygulamalardır.


4. Soru

Sosyal medyanın özellikleri nelerdir?

Cevap

Sosyal medyanın özellikleri aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:
1. Katılım: İçerik üretici olan kullanıcıların katılım ve geri bildirimi cesaretlendirilir.
2. Açıklık: İçeriğe erişim ve kullanımda engeller yoktur.

3. Karşılıklı konuşma: İki yönlü iletişim yani diyalog vardır.
4. Topluluk: Grupların oluşumuna ve etkin şekilde iletişimine olanak sağlar.
5. Bağlantısallık: Diğer siteler, kaynaklar ve kişilere linkler ile bağlantı sağlanır (Gürsakal, 2009).


5. Soru

Sosyal ağ kavramı nasıl açıklanmaktadır?

Cevap

sosyal ağ, bireyler arasındaki kişisel veya profesyonel ilişkilerin oluşturduğu bir ağdır. Herkes sosyal ağlarla birbirine bağlanmıştır, dolayısıyla her birey başka bir kişinin sosyal ağında bir düğüm olarak yer almaktadır. İnternet’teki sosyal ağlar gerçek yaşamdakilerden biraz farklıdır. Gerçek yaşamda grupların içine girmek ve kabul edilmek zor olurken, sanal ortamda kişilerin sosyal ağlarına girmek daha kolaydır. Bu özelliği ile sanal sosyal ağlar gerçek yaşamdakinden daha geçirgendir. Gerçek yaşamda sosyal ağlar sürekli görüşülen kişilerden ve daha güçlü bağlantılardan oluşurken,
internetteki sosyal ağ sitelerinde nadiren görüşülen kişileri bir ağa kabul etmek daha kolaydır. Sosyal ağlarda, gerçek yaşamda belirlenmesi güç olan düğümlerin yani ağları birbirine bağlayan kişilerin belirlenmesi daha kolay olabilmektedir.


6. Soru

Sosyal ağların kullanım amaçları nelerdir?

Cevap

Sosyal ağların kullanım amaçları arasında sosyalleşme, eğlence, kolay erişim ve ulaşılma, arkadaş edinme, kaçma/kaçınma, koordine olma, bilgi arama gibi unsular sayılabilir.


7. Soru

Çevrim içi sosyal ağ sitelerinden yararlanmak için neler gereklidir?

Cevap

Çevrim içi (online) sosyal ağ sitelerinden yararlanmak için İnternet erişimi olmalıdır. Sosyal ağ sitelerinin çoğu ücretsiz kullanıma açık olup bazıları ek özelliklerin kullanımı için ücret isteyebilmektedir. Bir sosyal ağ sitesini kullanabilmek için o sitede bir hesap açmak gerekir; bunun için genellikle kullanıcıya ait bir e-posta adresi ve seçeceği bir şifre gibi bilgiler istenir. Kişi, e-posta adresine gelen bağlantıya tıklayarak kaydını onaylayabilir ve ardından sitede oturum açabilir.


8. Soru

Facebook kim tarafından hangi amaçla kurulmuşutur?

Cevap

2004 yılında Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencilerinin kullanımı için oluşturulmuş fakat kısa zamanda diğer üniversiteler ve okulları bünyesine katarak 2006 yılında dünyanın herhangi bir yerinde e-posta adresi olan herkesin üye olabileceği bir platform haline gelmiştir. Facebook, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağ sitesidir.


9. Soru

Facebook'ta bağlantı kurma (arkadaş ekleme) özelliği nasıl kullanılmaktadır?

Cevap

Bağlantı kurma (Arkadaş ekleme): Bağlantı kurmak için arama yapılabileceği gibi doğrudan e-posta hesabı ya da
telefonda kayıtlı kişi listesini aktarmak gibi seçenekler de değerlendirilebilir.


10. Soru

Facebook'ta güvenlik durumu kontrolü ne gibi bir fonksiyona sahiptir?

Cevap

Güvenlik durumu kontrolleri bir afet durumunda kişilerin güvende oldukları bilgisini arkadaşları ve aileleriyle hızla paylaşmalarına olanak sağlar ve önemsedikleri insanlarla iletişim kurmalarına yardımcı olur. Facebook, kullanıcının profilinde belirttiği ve İnternet’i kullanmakta olduğu şehir gibi bilgilere dayanarak etkilenen bölgede olduğunu belirlediğinde, ona iyi olup olmadığını soran bir bildirim gönderir.


11. Soru

Twitter'ın en önemli ayırıcı özelliği nedir?

Cevap

Tweetler bir anın ya da düşüncenin fotoğraf, video, internet bağlantısı ya da en fazla 140 karakterlik metinler ile ifade edilmesidir.


12. Soru

Tweet ya da tweet atmak tabiri ne demektir?

Cevap

Tweet: Twitter’daki gönderiler/paylaşımlar tweet olarak adlandırılmakta ve “tweet atmak” tabiri kullanılmaktadır. Tweetler bir anın ya da düşüncenin fotoğraf, video, internet bağlantısı ya da en fazla 140 karakterlik metinler ile ifade edilmesidir. Tweet’ler yanıtlanarak hakkında yorum yapılabilir ve sohbete dönüştürülebilir, yeniden tweetlenebilir (retweet), beğenildiyse favorilere eklenebilir ve belli bir konuda olduğunu vurgulamak amacıyla etiketlenebilir (hashtag). 


13. Soru

Trending Topic (TT) ne anlama gelmektedir?

Cevap

Trending Topic (TT): Atılan tweet sayısına göre en popüler 10 konunun listelendiği alandır. Ülke ve dünya bazında bu listeye erişilebilir.


14. Soru

Hashtag (Etiket) nedir ve hangi amaçla kullanılmaktadır?

Cevap

Hashtag (Etiket): Hakkında yazılan konuyu kategorize etmek için başına # işareti konularak yazılan sözcüklerdir. Böylelikle bilginin hızlı yayılması ve mesajın doğru yere ulaşması sağlanır. (Örnek: #açıköğretim).


15. Soru

Google+ hangi amaçla kullanılmaktadır ve hangi sosyal ağ ortamına çok benzemektedir?

Cevap

Google şirketinin 2011 yılında kullanıma açtığı hizmetlerden biri olan Google+ (Google Plus), arkadaşlar, aile ve diğer kişiler ile iletişim kurulması amacına yöneliktir. Ortam ve kullanım biçimi olarak Facebook ortamı ile oldukça benzemektedir.


16. Soru

Instagram ilk çıkışı itibariyle özellikle hangi cihazlar için tasarlanmış ve hangi işlevleri yerine getirmektedir?

Cevap

Instagram, 2010 yılında, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından öncelikle IOS (iPhone-iPad) için tasarlanıp geliştirilmiştir. Mobil cihazlara kurulum yaparak fotoğraf ve videoları filtreleyebilme ve sosyal ağlarda paylaşma olanağı
sunan uygulama, farklı dillerde kullanımı da desteklemektedir.


17. Soru

Instagram özellikle hangi noktalarda önemli fırsatlar sunmaktadır?

Cevap

Instagram, özellikle görsele dayalı pazarlama politikaları güden markalar için büyük fırsatlar sunmaktadır. Instagram’da genellikle promosyonlar, indirim çekleri, yarışmalar şeklinde kampanyalar düzenlenmektedir.


18. Soru

2003 yılında Reid Hoffman tarafından kurulmuş olan ve dünyanın en büyük profesyonel sosyal iletişim ağı olarak tanımlanan sosyal iletişim ağı hangisidir?

Cevap

2003 yılında Reid Hoffman tarafından kurulmuş olan LinkedIn, dünyanın en büyük profesyonel sosyal iletişim ağı olarak tanımlanmaktadır.


19. Soru

Youtube nasıl bir platformdur, nelere olanak sağlamaktadır?

Cevap

YouTube, kullanıcılar tarafından orijinal olarak oluşturulmuş videoların keşfedilmesi, izlenmesi ve paylaşılmasına olanak sağlamaktadır. Böylece, kullanıcılar diğerleriyle bağlantı kurabilir. Ayrıca YouTube, reklam verenler için de bir dağıtım platformu işlevi görmektedir.


20. Soru

Medya okuryazarlığının temelinde bulunan iki önemli unsur nedir ve medya okur yazarlığı hangi becerilerden oluşur?

Cevap

Medya okuryazarlığının temelinde önemli iki unsur bulunmaktadır. Bunlardan birincisi içeriğe erişebilmek için teknolojiyi kullanabilme becerisi, ikincisi ise sunulan içeriği anlamanın yanı sıra içeriği değerlendirebilme yeteneğidir (Solmaz
ve Yılmaz, 2012). Dolayısıyla medya okuryazarlığı; erişim, analiz edebilme, değerlendirme ve içerik üretimini kapsayan becerilerden oluşur.


Kayıt Yenileme (Ders Ekle Sil)
7 Şubat 2022 Pazartesi