Temel Bilgi Teknolojileri 1 Dersi 6. Ünite Sorularla Öğrenelim

Taşınabilir Teknolojiler

1. Soru

Teknolojinin taşınabilirlik özelliğindeki en dramatik değişim hangi konuda olmuştur?

Cevap

Teknolojinin taşınabilirlik özelliğindeki en dramatik değişim, cihazların çalışmak için gerekli enerjiyi sağlayabilmesi için bir enerji kaynağına kablo yoluyla sabit bir şekilde bağlanmaktan kurtulup, yeniden şarj edilebilir bataryaları kullanmaları olmuştur.


2. Soru

Taşınabilir teknoloji ne anlama gelmektedir?

Cevap

Taşınabilirlik kullanılan cihazların kablolardan bağımsız olmasının yanında, tüm iletişim ve çalışma ihtiyaçlarının bir ofise veya evdeki çalışma odasına bağlı olmadan, ihtiyaç duyulduğu anda ve yerde karşılanabilmesi esnekliği anlamına da gelmektedir.


3. Soru

Taşınabilir teknolojiler ne gibi kolaylıklar sunmaktadırlar?

Cevap

Taşınabilir teknolojiler, kişilere farklı veri ve uygulamalara gereksinim duydukları her an ve her yerde ulaşma kolaylığı
sunmaktadır. Böylece kişiler, karşılaştıkları sorunları çözebilmek için gerekli olan veriye ve araçlara hemen ulaşabilmektedir. Bunun sonucunda kullanıcılar, bu güçlü teknolojilere hemen alışmakta, uyum sağlamaktadır. Çoğu durumda sanal da olsa bu tür teknolojiler etkili iletişimi yani her konuda ve şekilde paylaşma alışkanlıklarını desteklediği
için, kişiler akıllı telefonlara, tabletlere ve diğer bilgisayar sistemlerine olmadığı kadar bağlanmıştır.


4. Soru

Taşınabilir teknolojiler olarak kabul edilen cihazlar hangileridir?

Cevap

Taşınabilir teknolojiler denince akla pek çok ürün gelebilir. Ancak bu bölümde, çevremizde daha sık gördüğümüz, duyduğumuz veya kullanıyor olduğumuz teknolojiler ele alınmaktadır. Bunlar sırasıyla; akıllı cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, tablet PC’ler ve son zamanlarda yaygınlaşan giyilebilir teknolojilerdir.


5. Soru

Akıllı cep telefonları kullanılarak hangi bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilmektedir?

Cevap

Bugün artık akıllı telefonlarımızı kullanarak bankalardaki hesaplarımızın yönetilmesi, para transferleri,
kredi kartlarına ait ödemeler, farklı kurum ödemeleri, döviz, altın ve diğer yatırım işlemleri ve hatta kredi başvurusu gibi işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.


6. Soru

Akıllı Cep Telefonları Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cevap

News Asia’nın bir raporunda, akıllı telefonların ve diğer taşınabilir teknolojilerin sürekli kullanılmasının 1-5 yaş arasında gelişmekte olan çocukların devinsel ve bilişsel becerileri ile sosyal gelişimlerini etkileyeceği ifade edilmiştir.

Ebeveynler, gerek arabada, gerek parkta ve gerekse evde cep telefonlarını çok yoğun kullanırken, küçük çocuklarını ihmal etmekte, bazen de onları potansiyel kazalardan ve tehlikelerden koruyamamaktadır.

Cep telefonunuzun bakarak geçirdiğiniz saatlerin sonunda kendinizi boyun ve sırt ağrılarından şikayet ediyor bulabilirsiniz.

Telefonun ekranındaki küçük boyutlu yazılara bakmak ve metinlerdeki sık satırları takip etmek, çoğu zaman göz yorgunluğuna, görüntü bulanıklığına, baş dönmesine ve göz kuruluğuna ve yanmasına neden olabilir.

Nomofobi: İngilizce “no-mobile-phone phobia” yani “cep telefonu yokluğu fobisi” olarak adlandırılan nomofobi, teknolojinin hayatımızdaki yeri ve öneminin artmasıyla birlikte çağımızın yeni hastalıklarından biri olarak gösterilmektedir.


7. Soru

Cep Telefonlarının Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Cevap

Cep telefonları çocukları diğerleriyle gerçek sosyal etkileşimden uzaklaştırmaktadır. Cep telefonları çocuklarda görmeyle ilgili sorunlara ve kayıplara neden olmaktadır. Cep telefonlarını aşırı kullanımı, beyin gelişimini ve sağlığını olumsuz etkilemektedir. Cep telefonları çocukların beden gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir.


8. Soru

Dizüstü bilgisayar nasıl bir bilgisayar türü olarak tanımlanmaktadır?

Cevap

Dizüstü bilgisayarlar, sürekli seyahat eden ve o sırada genellikle bilgisayara ihtiyaç duyan yetişkinler ve öğrenciler için üretilmiş, bu yüzden de kullanımı pratik ve hızlı bir bilgisayar türü olarak da tanımlanabilir.


9. Soru

Bir dizüstü bilgisayar sisteminde daha yüksek özelliklere yönelik değiştirebileceğiniz kısımlar hangileridir?

Cevap

Bir dizüstü bilgisayar sisteminde daha yüksek özelliklere yönelik değiştirebileceğiniz hemen hemen tek donanım hafıza ve sabit disktir. Diğer donanım ve parçalar sisteme özel üretildiği ve birleştirildiği için, çıkarılıp değiştirilmeleri söz konusu değildir. Bunun dışındaki tüm yenilemeleri, sistemin kendisini değiştirerek yapmanız gerekebilir.


10. Soru

Tablet bilgisayar nasıl bir taşınabilir teknoloji türüdür?

Cevap

Tablet bilgisayarlar, dokunmatik ekran ünitesi, diğer sistem ve devre bileşenleri ile şarj edilebilir bir bataryayı tek bir ünite olarak sunan en küçük ve taşınabilir kişisel bilgisayar türüdür.


11. Soru

Tabletler hangi bileşenleri barındırırlar?

Cevap

Tabletler, farklı işlevleri olan bir dizi sensör, kamera, mikrofon ve ivme ölçer (accelerometer) bileşenleri ile, genelde parmak hareketi veya hassas kalem (stylus) ile etkileşen dokunmatik ekran bileşenlerini bir arada barındırır.


12. Soru

Bir tabletin kullanışlı ve etkin olmasını ne sağlamaktadır?

Cevap

Hangi tür tabletin daha kullanışlı ve etkili olacağı, aslında tabletlerin hangi işletim sistemlerini (Operating System - OS) kullandıklarıyla da ilgilidir.


13. Soru

Tablet kullanıcıları için kaç tür işletim sistemlerini mevcuttur?

Cevap

Kullanıcıların önünde üç tür sistem bulunmaktadır: Android, iOS (iPad) veya Windows.


14. Soru

Tablet bilgisayarlar donanım veya konfigürasyon açısından kaça ayrılırlar?

Cevap

Tablet bilgisayarlar donanım veya konfigürasyon açısından üç farklı türde ele alınabilir: Tam ekran tabletler (slate), değiştirilebilir tabletler (konvertibl) ve hibrit tabletler (hybrids).


15. Soru

Giyilebilir teknolojiler nasıl tanımlanır?

Cevap

Giyilebilir teknolojiler, insanların üzerinde taşıyıp giyebildikleri elektronik veya bilgisayar temelli teknolojilerdir.


16. Soru

Giyilebilir teknolojilerin diğer teknolojilerden farkı nedir?

Cevap

giyilebilir teknolojiler, diğer teknolojilerde bulunmayan bir takım algılama ve tarama, iz sürme işlevlerini gerçekleştirmek üzere tasarımlanan yapılarının gereği olarak daha karmaşıktır. Bu algılama ve tarama işlevlerini yerine getirerek bir yandan kullanıcılara biyo-geribildirim sağlarken, aynı zamanda da kullanıcının fizyolojik takibini gerçekleştirir, verileri kaydeder ve gerektiğinde kullanıcıya uyarı ve öneriler sağlar.


17. Soru

Başlıca giyilebilir teknolojiler nelerdir?

Cevap

Başlıca giyilebilir teknolojiler arasında; saatler, gözlükler, kontakt lensler, e-tekstiller ve akıllı kumaşlar, saç veya kafa bantları, kep veya bereler, yüzük, bilezik gibi takılar, küpe şeklinde tasarımlanmış işitme cihazları örnek olarak gösterilebilir.


18. Soru

Taşınabilir teknolojiler bağlamında kapsama alanı ne demektir?

Cevap

Kapsama alanı, bir taşınabilir teknoloji ağ sisteminde konuşmaların yapılabileceği ya da sunulan hizmetlerin
kullanılabileceği alana verilen isimdir.


Kayıt Yenileme (Ders Ekle Sil)
13 Şubat 2023 Pazartesi